LOADING...

فروشگاه درب ضد سرقت دژآریا

انواع درب های ضدآب و مقاوم در برابر آب

انواع درب های ضدآب و مقاوم در برابر آب

23 مرداد ، 1400
حسین هوشمند
0 کامنت

انواع درب های ضدآب و مقاوم در برابر آب موجود در بازار ایران

وقتی در مورد درب ضدآب صحبت می‌کنیم در حقیقت چه توقعی از آن داریم؟ محصولی که در برابر رطوبت هوا، رطوبت حاصل از شستشوی محیط و یا ترشح آب از دوش حمام مقاوم باشد؟ یا اینکه محصولی مد نظر ما هست که حتی اگر با شلنگ هم آن را بشوییم یا در آب غوطه ور سازیم، نه تنها در کوتاه مدت بلکه در درازمدت هم هیچ گونه آسیبی به آن نرسد؟

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر به هنگام انتخاب درب مورد نظر خود بخواهید بیشترین مقاومت در برابر آب و رطوبت را لحاظ کنید در عمل با طرح هایی ساده و محدود روبرو خواهید شد، پس بهتر است میزان ضدآب بودن درب خود را با توجه به میزان نیاز، شرایط موجود محیطی و حتی اقلیمی در حدی انتخاب کنید که نیازتان را مرتفع سازد چون اعمال حداکثری این مهم میتواند ما را در انتخاب، هم از نظر طرح و هم از نظر قیمت بسیار محدود سازد.

در این نوشتار سعی خواهد شد به طور خلاصه و مفید اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب بهینه درب ارایه شود ولی از آنجایی که شرایط متعددی در انتخاب بهینه موثر است در صورت نیاز می‌توانید جهت مشاوره رایگان شرکت دژآریا از طریق روش هایی که در بخش ارتباط با ما تعیین شده با ما در تماس باشید.

 خوب قبل از شروع هر چیز بهتر است به چند سوال به طور اجمالی پاسخ دهیم

  1. رطوبت و آب از کجا و به چه طریق به درب نفوذ می کند؟
  2. رطوبت موجود در هوا( ویژه شهرهای شرجی شمالی و جنوبی کشور) به چه میزان است؟
  3. میزان رطوبت و آبی که از طریق شستشوی محیط به درب می رسد چه میزان است؟
  4. آیا آبی از دوش حمام یا شلنگ توالت به درب های حمام و توالت می رسد؟
  5. بخار موجود در هوای حمام یا استخر و ... به چه میزان است؟

باید بدانید رطوبت هوا و بخارآب از هر منفذی که روی درب باشد به سطح زیرین رنگ یا روکش درب می‌رسد پس در فضاهایی که رطوبت هوا زیاد است (خصوصا رطوبت ناشی از بخار آب حمام، استخر و ...) استفاده از درب هایی که در ساخت آنها از ام دی اف استفاده شده توصیه نمی‌گردد.

به عنوان مثال اگر تجربه استفاده از کفپوش لمینت(پارکت لمینت) رو داشته باشید با رعایت کردن توصیه های لازم  به راحتی می توان سطح کفپوش رو تی مرطوب زد و یا حتی در صورت ریختن آب روی کفپوش،  بدون نگرانی از آسیب دیدن آن، آب را با یه دستمال خشک کرد. اما اگر برای نظافت همین کفپوشی که سالها بدون هبچ آسیبی روی آن آب ریخته و تی کشیده شده است از دستگاه بخارشور استفاده شود، رطوبت از طریق منافذ و درزهای پارکت به فیبر زیرین کفپوش رسیده و حتی به احتمال زیاد در اولین استفاده هم نیز آسیب رویت خواهد شد.

اما در صورتی که آب بر روی درب ریخته شود با توجه به جهت حرکت آب به سمت پایین، رطوبت و آب به سمت زیر درب رفته و از طریق چوب زیرین درب جذب شده است و از داخل درب به ام دی اف نفوذ می‌کند، به همین دلیل است که قبل از اینکه رنگ رویه درب های سرویس بهداشتی آسیب ببیند ابتدا ورم می‌کند.

خوب این میتونه یه خبر خوب باشه !!!!!!!!!!!!!!!!!

هر نوع دربی اگر به درستی رنگ شده باشه و قسمت زیرین درب هم نیز یا رنگ شود یا با رزین های ضدآب (یا چسب آکواریوم) پوشش داده شود مقاومت این درب در برابر رطوبت به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

یک نکته خیلی مهم :

به هیچ عنوان از ورق های آلومینیوم، گالوانیزه و ... برای پوشش پایین درب استفاده نکنید چون در اکثر مواقع زیر درب به خوبی پوشش داده نشده است و آب از طریق درزها به درب نفوذ می‌کند ولی به علت وجود ورق فلزی پوسیدگی مشاهده نمی‌شود. در خیلی از موارد چون آبی که به پشت ورق فلزی نفوذ کرده به سرعت خشک نمی‌شود فرآیند پوسیدگی سریعتر نیز خواهد شد .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdMucIcAAAAALuDU9ylbA_XqSp5_vu-0R4ed85j