LOADING...

فروشگاه درب ضد سرقت دژآریا

درب ضد سرقت چیست؟

درب ضد سرقت چیست؟

23 مرداد ، 1400
حسین هوشمند
0 کامنت

درب ضد سرقت چیست؟

درب های ایمن (ضد سرقت) ترکیبی از چوب و فلز می‌باشند. بخش فلزی آن در راستای تقویت ضریب امنیت و ایمنی و بخش چوبی درب در راستای زیبایی بیشتر و همگام سازی طرح و رنگ با سلیقه و نیاز مخاطب می‌باشد.

باید توجه داشت بخش فلزی در صورتی می‌تواند ضریب امنیت درب را ارتقا بخشد که تولید کننده در انتخاب فاکتورهای موثر در امنیت اسکلت نظیر ضخامت ورق مصرفی، شبکه بندی میانی و .... دقت لازم را به عمل آورده و از بهترین مواد اولیه استفاده نماید.

بی‌شک زیبایی از عوامل تاثیرگذار در نظر مخاطب می‌باشد ولی متاسفانه این مسئله تا جایی پیش رفته که امنیت تحت‌الشعاع زیبایی قرار می‌گیرد. اما حتی همین زیبایی هم تحت تاثیرفاکتورهای زیادی نظیر نوع و کیفیت رنگ، کیفیت ورق مصرفی، کیفیت اجرا و ... می‌باشد که این عوامل زیبایی پایدار یک محصول را در طول دوره مصرف تضمین می‌نماید.

همانطور که گفته شد کیفیت بخش فلزی (اسکلت) درب ضدسرقت در میزان امنیت درب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این امنیت در گرو عوامل زیر می‌باشد.

  • ضخامت و کیفیت آلیاژ ورق مورد استفاده در ساخت چهارچوب فلزی و کلاف دور لنگه
  • نوع و کیفیت شبکه بندی میانی
  • شیوه نصب ( نکاتی که باید هنگام نصب در نظر گرفته شود)

 

ضخامت ورق: در صورتی که از ورقی با ضخامت و کیفیت مناسب در تولید بخش فلزی درب ضدسرقت استفاده نشود، امکان اهرم کردن درب برای سارقین مهیا شده است. به این واسطه ضخامت ورق مورد استفاده در اسکلت درب ضد سرقت نباید کمتر از 1.5 میلیمتر باشد. البته در حال حاضر از ورق‌های 2 میلیمتر هم در صورت درخواست خریدار استفاده می‌شود، اما می‌توان گفت در صورتی که همه نکات لازم هنگام نصب رعایت شود ورق 1.5 میلیمتر هم می‌تواند امنیت لازم و قابل قبول را ارائه دهد. در ضخامت ورق باید به این موضوع توجه داشت که ضخامت ورق به صورت خام باید بیشتر از 1.5 میلیمتر باشد نه ضخامت همراه رنگ، چون در برخی موارد ضخامت ورق همراه رنگ اعلام می‌گردد.

شبکه بندی میانی: شبکه بندی میانی دو نقش مهم را در درب ضدسرقت ایفا می‌کند. نقش اول مربوط به مسایل فنی بوده که در صورت عدم رعایت، به مرور زمان درب به راحتی باز و بسته نمی‌شود و اصطلاحا درب دچار دوییدگی می‌شود. اهمیت این موضوع حتی در ابتدای امر و به هنگام نصب و رکلاژ درب هم خود را نشان می‌دهد. نقش مهم تر شبکه بندی کارآمد، در امنیت درب نمایان می‌شود.  شبکه بندی میانی اسکلت درب باید طوری طراحی و اجرا شده باشد که بتواند مانع از اهرم شدن و کج کردن درب توسط سارقین شود.

بخش A: تقویت این قسمت جهت جلوگیری از کج کردن کنج های بالا و پایین لنگه درب انجام می‌گیرد.

بخش B: تقویت سمت قفل که مقاومت درب را در مقابل اهرم کردن درب بالا برده و از آزاد شدن زبانه قفل جلوگیری می‌کند. (همانطور که قبلا گفته شد ضخامت ورق و شیوه نصب درب نیز در جلوگیری از اهرم شدن درب موثر می‌باشد)

نوع و کیفیت ورق میانی درب: درصورتی که ورق چوبی رویه شکسته شود و ورق میانی فقط در وسط لنگه درب کار شده باشد (تصویر شماره 2) یا از ضخامت مناسب برخوردار نباشد به راحتی می‌توان به قفل و حتی به داخل منزل دسترسی پیدا کرد اما در صورت سرتاسری بودن ورق و دارا بودن ضخامت کافی ( حداقل 0.8 میلیمتر ) می‌توان امنیت درب را تا میزان بالایی ارتقا بخشید. لازم به ذکر است با استفاده از پشم‌سنگ بجای یونولیت به عنوان پرکننده در شبکه بندی میانی میتوان مقاومت درب را در مقابل حریق و صدا تا میزان قابل توجهی افزایش داد.

شیوه نصب: هنگام نصب علاوه بر اینکه باید به نکاتی که بر کیفیت باز و بسته شدن درب موثر است توجه داشت دو موضوع حتما باید به درستی رعایت شود.

ابتدا بتن ریزی کامل پشت چهارچوب، بخصوص در قسمتی که زبانه قفل درب با چهارچوب درگیر می‌شود. باید توجه داشت مشاهده شده است که چهارچوب‌هایی که پشت آن‌ها بصورت کامل بتن‌ریزی نشده توسط سارقین با استفاده از جک به عقب رانده شده و زبانه درب آزاد می‌شود.

موضوع بعدی نصب دو عدد استیل(موجود در بسته بندی قفل)  بر روی چهارچوب در محل ورود زبانه قفل ها به چهارچوب است و عموما در اذهان عمومی تنها جهت زیبایی درب استفاده می‌شود اما در صورتی که سارقین جهت ورود اقدام به دیلم کردن درب بکنند به دلیل ضخامت و مقاوت مناسب استیل مانع از پاره شدن چهارچوب شده است و در این صورت زبانه قفل به راحتی آزاد نمی‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مطلب زیر را مطالعه نمایید

روش‌های سارقین جهت باز کردن درب‌ های ضد سرقت و راهکارهای جلوگیری از آن

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdMucIcAAAAALuDU9ylbA_XqSp5_vu-0R4ed85j