LOADING...

فروشگاه درب ضد سرقت دژآریا

درب های آکوستیک ( عایق صوت ) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

درب های آکوستیک ( عایق صوت ) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

23 مرداد ، 1400
دانیال رضاپور
0 کامنت

درب عایق صوت چیست؟

امروزه با افزایش زندگی در کلان شهرها و صنعتی شدن روند زندگی ها، آرامش خانه ها جای خود را به هرج و مرج و صدای ماشین ها داده است. از طرفی خانه همیشه برای انسان ها مکان سکوت و آرامش بوده است. فراهم آوردن این مهم که به دلیل هزینه زا بودن برای ساختمان سازان، همیشه مورد بی توجهی قرار گرفته است و منجر به آن شده افرادی که در پی این سکوت و آرامش هستند در پی آکوستیک کردن محیط زندگی خود برآیند. استفاده از عایق های صوت در دیوار ها، کف، سقف و پنجره ها می‌تواند تا میزان قابل توجهی فضای داخلی خانه را نسبت به صدا و آلودگی های صوتی محیط بیرون در آمان دارد. اما درب های همیشه منافذ متحرکی هستند که می‌توانند هم صدا را از محیط بیرون و هم در داخل بخش های مختلف خانه انتقال دهند.

پنل های آکوستیک و عایق صدا

درب ها به دو روش آکوستیک می‌شوند. در روش اول که از زمان قدیم رواج داشت و مورد توجه بود، درب ها را چرمکوبی می‌کردند و در زیر چرم از اسفنج جهت صداگیری استفاده می‌کردند که بزرگترین ضعف این روش عدم وجود طرح های متنوع و ظاهر تکراری بود. شرکت دژآریا در جهت ارتقاع عملکرد درب ها به جای اسفنج از پشم سنگ استفاده می‌کند و این شیوه پیشرفت زیادی در آکوستیک کردن درب ها حاصل می‌کند اما با این حال در ظاهر این درب ها تا به امروز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

نمونه درب های آکوستیک و عایق صوت

راه دومی که دژآریا برای آکوستیک کردن درب ها استفاده کرد، جایگزین کردن پشمسنگ و یونولیت به جای ترکیب چوب و هانی کام به عنوان پرکننده میانی درب ها بود.

پشم سنگ

این روش توانست مشکل عدم تنوع درب های آکوستیک را تا حدود خیلی زیادی مرتفع سازد. پشم سنگ برای انجام وظیفه صداگیری از زیر چرم رویه به داخل درب انتقال داده شد و با این وجود مخاطب دیگر لازم نبود خود را  محدود به طرح خاصی میکرد.

 در روش دوم جزییات کوچک اما مهمی وجود دارد که اگر به هنگام اجرا رعایت شود می‌توان در عملکرد درب های آکوستیک تاثیر بسیاری زیادی داشته باشد. استفاده از نوار درزگیر و کم کردن بادگیر زیر درب تا حد امکان، از جمله نکات ساده ولی تاثیر گذار در عملکرد درب های عایق صوت می‌باشد.

با روند کوچک شدن خانه ها، گاها دیده شده با بکارگیری درب های آکوستیک تلاش می‌شود قسمت های مختلف خانه از یکدیگر استقلال صوتی داشته باشند ولی باید به این مهم توجه که استفاده از درب های آکوستیک تنها می‌تواند بخشی از این استقلال را فراهم آورد و این موضوع هنگامی تحقق می‌یابد که دیوار های این قسمت ها نیز هم آکوستیک و عایق صوت شده باشد. اما با این وجود استفاده از این درب های آکوستیک نیز به تنهایی نیز هم می‌تواند تا حد زیاد و چشمگیری این مشکلات را برای شما برطرف سازد.

عکس بالا نمونه اجرایی درب آکوستیک می‌باشد، همانطور که مشاهده می‌کنید دیگر از طرح های محدود درب های آکوستیک خبری نیست و می‌توان درب های آکوستیک را در هر طرحی به اجرا درآورد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdMucIcAAAAALuDU9ylbA_XqSp5_vu-0R4ed85j